14 marca w naszym schronisku wystartowała III edycja projektu „Asertywnie Używkom” organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy oraz  pod patronatem Pani Wójt Teresy Mazurek. Program skierowany jest do ok. 194 dzieci z II klas gminnych szkół podstawowych.

W tym roku jesteśmy realizatorem  V pięciodniowych turnusów:

I turnus:  14-18 marca - Szkoła Podstawowa z Bystrzycy Górnej

II turnus: 04-08 kwietnia - Szkoła Podstawowa z Mokrzeszowa i z Grodziszcza

III turnus: 11-15 kwietnia - Szkoła Podstawowa z Lutomi Dolnej

IV turnus: 18-22 kwietnia - Szkoła Podstawowa z Pszenna

V turnus: 25-29 kwietnia - Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego

Podczas każdego pobytu na uczniów czeka napięty program. Oprócz zajęć lekcyjnych, zgodnych z podstawą programową, dzieci wezmą udział w zajęciach profilaktycznych, z których niewątpliwie wyniosą przydatne w dalszym życiu informacje.

Dla dzieci zaplanowano zajęcia o tematyce kulinarno-dietetycznej, dotyczące higieny osobistej  oraz profilaktyki próchnicy i uzależnień a także nauczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Będą miały okazję do udziału w rozmaitych zajęciach ruchowych, spacerach i pieszych wycieczkach do Elektrowni Wodnej w Lubachowie,  wieczornych grach i zabawach zorganizowanych przez wychowawców i opiekunów, warsztatach muzyczno-teatralnych i pogadankach na zajęciach socjoterapeutycznych. Podczas każdergo turnusu pojawi się gość specjalny, który do chwili przybycia będzie owiany tajemnicą.

Uczniowie podczas projektu poćwiczą nad swoją samodzielnością i radzeniem sobie z codziennymi sytuacjami tj. ubieraniem, poranną i wieczorną toaletą, utrzymaniem porządku w pokojach wraz ze ścieleniem łóżek i odpowiedzialnością za swoje rzeczy, jak również z dyżurowaniem na jadalni wiążącym się z posprzątaniem po każdym posiłku. W nagrodę za grupowy dyżur dzieci otrzymywać będą słodki upominek ;)

W ostatni dzień odbędzie się rozdanie dyplomów „Samodzielnego Juniora” oraz przedstawienie, którą dzieci przygotują  podczas trwania turnusu.

Program realizowany przy współpracy :

  • Gminnego Zespołu Oświaty
  • Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie
  • Szkół Podstawowych z terenu Gminy Świdnica
  • Państwowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologiczne w Świdnicy
  • Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy

Sponsorami programu są:

  • Śnieżka - Invest Sp. z o.o. w Świebodzicach
  • Colgate - Palmolive Manufacturing Poland Sp z o.o.

,,Przejdź do galerii zdjęć"