"Granice nie dzielą nas"


To motyw przewodni kolonijnego siedmiodniowego spotkania  młodzieży z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz grupy młodzieży polonijnej z parafii Kościoła Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy na Ukrainie.

Nie jest to pierwsze wspólne spotkanie. Młodzież z Gimnazjum im . Szarych Szeregów w Pszennie od paru lat ratuje ginące polskie cmentarze na Ukrainie uczestnicząc w wielkiej społecznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"  pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, patronat medialny - Telewizja Wrocławska.

 

 

 

Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Podolu, a duża część mieszkańców tej miejscowości ma polskie korzenie. Po raz pierwszy  gimnazjaliści z Pszenna  dotarli do Uszycy w  poprzednim roku, kiedy to  przybyli na zaproszenie tutejszego proboszcza rodem ze Złotoryi, księdza Marka Wójcika, który wołał o pomoc dla lokalnego polskiego cmentarza.  I tak zaczęła się przyjaźń która zaowocowała tegorocznym wakacyjnym  spotkaniem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowymi w Lubachowie.

Celem wspólnego pobytu u nas było zatarcie granic między naszymi Państwami oraz poznanie wzajemnego życia, kultury i tradycji.
Trzydziestoosobowa grupa uczestników wraz opiekunami podczas pobytu w naszym schronisku zwiedzała okolice m.in. Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie,  Zapora Wodna oraz Jezioro Bystrzyckie, a także wyruszyła na wycieczki do Świdnicy oraz Wrocławia.  Nie zabrakło również czasu na wspólne gry i zabawy integracyjne, wzajemną naukę języków oraz wspólnych śpiewów przy ognisku.

W trakcie pobytu odbyli spotkanie z Panią Wójt Gminy Świdnica oraz Dyrektorem Gminnego Zespołu Oświaty. Podczas spotkania polska młodzież przedstawiła legendę o „Smoku Wawelskim”, a grupa ukraińska ubrana w pięknie haftowane stroje zaśpiewała swoje narodowe pieśni oraz po polsku „Hej Sokoły”.

Nie zabrakło również miłych słów, wspomnień, wymiany doświadczeń  oraz wzajemnych zaproszeń. Chwile pożegnań nie są łatwe,  ale nasze serca i skromne progi są zawsze otwarte na przyjęcie tak  szacownych gości.

 

,,Przejdź do galerii zdjęć>"